Rybolov. Co vlastně chytáme?

Sumec

Evropa disponuje jen několika málo místy, která jsou díky lovu trofejních sumců tak vyhlášena, jako řeka Ebro ve Španělsku. Většina chycených ryb se vrací zpátky do vody a i když je zde opravdu velký rybářský tlak na počtu ani velikosti lovených ryb to znát není. Hmotnostní přírůstky jsou tu opravdu neuvěřitelné i ryby přes 2 m dokáží s nadbytkem potravy přidat 10 kg na váze ročně. Na řece Ebro lze sumce lovit několika obvyklými, ale i méně známými metodami . Výběr metody pro lovsumců necháme na vás, nejste-li si však jisti, rádi vám pomůžeme nejen s přípravou a vybavením, ale i samotným lovem.

Kapr

Chytají se v podstatě po celý rok. V zimních měsících jsou záběry méně časté, ale úlovky bývají od velkých kaprů. Nejčastěji se chytají kapři od 60-90 cm. Pokud se jim budete věnovat 2-3 dny a intenzivně krmit, tak máte velikou šanci se dostat přes hranici jednoho metru. Chytají se na klasickou kaprovou montáž. Není potřeba nějaké zvláštní vybavení. Nejvíc záběrů bývá na Halibut pelety, které si můžete zakoupit přímo v kempu.

Black Bass

Sladkovodní ryba z čeledi okounovitých pocházející ze Severní Ameriky, v Evropě se vyskytuje řídce. Oceněn rybáři jako tvrdý bojovník při sportovním rybolovu. Chytá se především v teplejších měsících. K lovu se používají různé druhy woblerů, gumy, třpytky, rybičky a hodně účinný je popper. Na Ebru v přehradě Mequinenza se vyskytují ryby velikosti 60 cm a váhy 5 – 6 kg.

Candát

Pravděpodobně nejlovenější ryba na Ebru a to i přes to, že řeku Ebro proslavil především lov sumců. Candát se loví po celý rok. Obvyklé úlovky jsou od 50-80 cm. Máme chyceného candáta přes jeden metr. Jsou období,kdy se chytá i několik desítek candátů denně. Doufejme, že se candát na přehradě Mequinenza ubrání svoji obrovskou reprodukcí. Je potřeba si ozkoušet přímo na přehradě, jak candát reaguje (přívlač s umělými nástrahami, plavanou, položenou, trolling) Pokud budete potřebovat pomoci s výběrem vybavení nebo způsobu lovu, rádi vám poradíme.

Okoun říční

Okoun říční se objevil v přehradě asi před pěti lety a nachytalo se pouze pár kusů. Ale za posledních pár let není většinou skoro žádný problém tyto ryby nachytat. Způsob lovu je pouze na vás. Když narazíte na hejno, které loví můžete je prakticky nachytat na cokoli. Nejčastěji je lovíme na přívlač, na vertikální přívlač nebo na rybičky, ať už ze dna nebo na splávky. Můj kolega průvodce chytil v loni okouna 56 cm, ale nejčastější chytaná velikost je mezi 30-40 cm.